Щирецька громада

Львівська область, Львівський район

Небезпека поруч – Обережно КЛІЩІ !

Дата: 30.06.2023 11:50
Кількість переглядів: 68

З приходом сонячних, теплих днів розпочинається активність кліщів. Весняний пік активності цих ектопаразитів спостерігається з кінця квітня по середину червня. Другий пік активності припадає на початок осені - з вересня до середини жовтня.


Кліщі нападають на людей та тварин. Зазвичай вони підстерігають свою жертву у високій траві, в кущах, на нижніх гілочках дерев. Укус відбувається непомітно, тому що кліщі виділяють анестезуючу речовину. Але завдяки такому «непомітному укусу» можуть виникати великі проблеми із здоров’ям людини або тварини, тому щокліщі є переносниками низки небезпечних хвороб.
Так, в останні роки набула актуальності хвороба Лайма, абоіксодовий кліщовий бореліоз. Дане інфекційне захворювання має поетапний перебіг. Інкубаційний період коливає
ться від кількох днів до кількох тижнів, але зустрічаються окремі випадки, коли вінсягає 6 місяців. Першою ознакою хвороби є кільцева мігруюча еритема, з часом виникають проблеми ізсерцево-судинною, центральною нервовою системами, абоураженням опорно-рухового апарату, зокрема, суглобів. Окрім того, хвороба Лайма можемати без еритемний перебіг та супроводжується підвищенням температури, загальною слабкістю, головним болем, міальгіями тощо. Як правило, зараження людини відбувається при укусі кліщем, але відомі випадки зараження при вживанні молочних продуктів, що не пройшли термічної обробки.

     Небезпечними можуть стати вірус кліщового енцефаліту та вірус Кримської-Конго геморагічної гарячки. Кліщовий вірусний енцефаліт – гостре вірусне захворювання ознаками якого є лихоманка, інтоксикація, підвищення температури до 38-39оС, нудота, блювота; можливий біль у м’язах в ділянці шиї і лопаток, спинно-поперековій ділянці і кінцівках. Характерними для вірусногокліщовогоенцефаліту є виражені та стійкіневрологічнісимптоми. Інфікуваннявідбувається при укусікліщем, а такожаліментарним шляхом – при вживанні сирого молока.  Кримська-Конго геморагічна гарячка супроводжується підвищенням температури, міальгіями, запамороченням, болями в шиї, спині або попереку, головним болем, запаленням очей, фотофобією, діареєю, блювотою, болем в ділянці живота, болем у горлі тощо. Інкубаційнийперіодвід одного до 13 днів. Передача вірусу до людинивідбувається при укусах кліщами, або при контакті з інфікованимикров’ю та тканинами тваринпід час абопісля забою.
Основними заходами профілактики вище згаданих інфекцій є засоби індивідуального захисту від нападу кліщів:
              * використання репелентів – препаратів, що відлякують кліщів. Дотримуйтесь інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине. Після прогулянки змийте засіб;
             * проведення само- та взаємооглядів через кожні 2 години. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

             * використання світлого одягу з довгими рукавами, бажано одягнути  штани, й заправити їх у шкарпетки. Після повернення додому одяг, який ви зняли , слід випрати та випрасувати;

             * на  присадибних ділянках необхідно якомога частіше проводити скошування високої трави та проріджувати кущі;

             * якщо разом з вами на природі перебував ваша домашня тварина – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
Якщо укус кліщем відбувся, необхідно видалити його максимально швидко, звернувшись за допомогою до лікаря. Кваліфікована допомога лікарів зменшить ризик зараження інфекційними хворобами, збудники яких передаються кліщами.
    Після виявлення та вилучення паразита, необхідно протягом місяця спостерігати за своїм здоров’ям та при прояві будь-яких ознак хвороб, що передаються кліщами, терміново звертатись до лікаря

Фото без опису

 

Сезон активності кліщів триває, тому нагадуємо, що робити, якщо виявили кліща на тілі👇
❗️Одразу зверніться до лікаря, якщо є така можливість. У травмпункті вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій.

Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно:
🔸За допомогою “кліщосмика" – спеціального пристрою для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках. Притисніть пристрій до шкіри, підсуньте під кліща, акуратно розхитайте кліща з боку в бік (адже хоботок міцно тримається в ранці), а тоді повільно викрутіть (крутити можна в будь-який бік: і  "за" годинниковою стрілкою, і "проти" неї, так-так😀).
🔸Якщо такого пристрою немає, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі — без ривків. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його рештки стерильною голкою.

🔸Після видалення кліща ранку змастіть антисептиком, а руки вимийте з милом.

🔸Протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря⚠️

Фото без опису

Фото без опису

Коли кліщі найбільш активні? Як уберегтись від укусу кліща? Які правила самоперевірки після прогулянки? Читайте на  сайті: 
https://bit.ly/3Nhf8qA


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь