Щирецька громада

Львівська область, Львівський район

Історична довідка

Щире́ць — селище Пустомитівського району Львівської області, розташоване на Опіллі над річкою Щиркою.

Про Щирець уперше згадується в літописі під 1113 роком (за іншими даними — 1125) як про руське поселення.

Магдебурзьке право: 1397 р.

Стародавній Щирець містився на невисокому, пласкому пагорбі (тепер тут центральна площа Щирця). Місто зі всіх боків було оточене мурами, підступитись до яких було доволі важко: з західного боку пагорба протікав (і нині протікає) невеликий струмок, який впадав у інший, більший струмок (притока річки Щирки), що проходив з південного боку пагорба, а зі сходу була річка Щирка. Щоб утруднити доступ до стін, на струмках зводили греблі. Отже місто з трьох боків оточували водні перепони і болота. Лише з півночі не існувало таких перепон, тому там було вирито глибокий рів (тепер тут проходить дорога на сусіднє село Піски).

Щирець перебував у складі Київської Русі та Галицько-Волинської держави; місто того часу виконувало політико-адміністративні, оборонні та культурно-організаційні функції, було центром розвитку ремесл та торгівлі.

  • «1880 - в місті було 169 будинків, 1754 мешканці (1385 євреїв, 103 німці, 183 поляки та 112 українців). Останні цифри можуть бути не зовсім точними, бо греко-католиків було 152, а римо-католиків 114). Такі дані подано у багатотомному польськомовному “Словнику географічному..”, виданому у кінці XIX ст.
  • 1900 - в місті було 1730 мешканців (1324 євреї, 166 греко-католиків, 138 римо-католиків та 102 особи інших віросповідань).
  • 1910 - в місті було 1614 мешканців (1264 євреї, 165 греко-католиків, 113 римо-католиків, 62 німці). Тут було 63 крамнички (з них 60 єврейських), 11 корчм.
  • 1911р. - в місті заснована районова філія товариства “Просвіта”. Серед її засновників був місцевий адвокат К.Бірецький та його секретар Лесь Мартович (1871-1916), відомий український письменник. В Щирці він писав свою повість “Забобон”.» В.Лаба «Історія міста Щирець від найдавніших часів до 1939 року.»

Видатні люди:

Оскільки селище розташоване відносно близько до Львова, воно вважається перспективним і тут активно розбудовують «приватний сектор».

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь