Історична довідка

Щире́ць — селище Пустомитівського району Львівської області, розташоване на Опіллі над річкою Щиркою.

Про Щирець уперше згадується в літописі під 1113 роком (за іншими даними — 1125) як про руське поселення.

Магдебурзьке право: 1397 р.

Стародавній Щирець містився на невисокому, пласкому пагорбі (тепер тут центральна площа Щирця). Місто зі всіх боків було оточене мурами, підступитись до яких було доволі важко: з західного боку пагорба протікав (і нині протікає) невеликий струмок, який впадав у інший, більший струмок (притока річки Щирки), що проходив з південного боку пагорба, а зі сходу була річка Щирка. Щоб утруднити доступ до стін, на струмках зводили греблі. Отже місто з трьох боків оточували водні перепони і болота. Лише з півночі не існувало таких перепон, тому там було вирито глибокий рів (тепер тут проходить дорога на сусіднє село Піски).

Щирець перебував у складі Київської Русі та Галицько-Волинської держави; місто того часу виконувало політико-адміністративні, оборонні та культурно-організаційні функції, було центром розвитку ремесл та торгівлі.

• «1880 - в місті було 169 будинків, 1754 мешканці (1385 євреїв, 103 німці, 183 поляки та 112 українців). Останні цифри можуть бути не зовсім точними, бо греко-католиків було 152, а римо-католиків 114). Такі дані подано у багатотомному польськомовному “Словнику географічному..”, виданому у кінці XIX ст.
  • 1900 - в місті було 1730 мешканців (1324 євреї, 166 греко-католиків, 138 римо-католиків та 102 особи інших віросповідань).
  • 1910 - в місті було 1614 мешканців (1264 євреї, 165 греко-католиків, 113 римо-католиків, 62 німці). Тут було 63 крамнички (з них 60 єврейських), 11 корчм.
  • 1911р. - в місті заснована районова філія товариства “Просвіта”. Серед її засновників був місцевий адвокат К.Бірецький та його секретар Лесь Мартович (1871-1916), відомий український письменник. В Щирці він писав свою повість “Забобон”.» В.Лаба «Історія міста Щирець від найдавніших часів до 1939 року.»

Видатні люди:

Оскільки селище розташоване відносно близько до Львова, воно вважається перспективним і тут активно розбудовують «приватний сектор».