Мандрівка долиною річки Зубри

Дата: 04.10.2021 20:12

Мандрівка долиною річки Зубри, посестрою нашої Щирки, течуть майже паралельно Опільськими пагорбами, в нижній течії підходять близько одна до одної, їх навіть поєднали каналом, ніби рушником. Несуть свої води до Дністра, а далі в Чорне море, по них міг проходити шлях з варяг в греки. Ріки стали місцем поселення переселенців - українців з Польщі, ці ж місця змушені були залишити поляки. Не знаю який стан українських церков у Польщі, дивилася на костели у Вовкові, Кугаєві, Раківці, ставало моторошно. Колись величні будівлі, збудовані на початку 20 ст. , лише костел у Раківці початку 19 ст., перетворюються на руїну. Чому не зробите церкву?, запитала я. Неможливо, людей потравимо, адже тут зберігали отрутохімікати. Боже, до чого доходила ця диявольська система? Завершують будівництво дороги від Кугаєва до Раківця, тому сьогодні місцевість від Жирівки до Раківця відкрита для пізнання її історії. Давні дерев'яні церкви збереглися в Жирівці, Вовкові, Кугаєві, Раківці. Кожна має свою цікаву історію, зберігає прізвища людей, які офірували кошти на їх реставрацію, намолений дух Храму, який притягує до себе відвідувачів.

Кожна місцина потребує свіжого ока. Ми стали тими свіжими очима відкриття і дослідження, ніби давно дослідженої території. Ми їхали дорогами, якими колись фірою їздив Осип Курилас до свого племінника отця Василя Куриласа, на початку 20 ст. він був на парафії в Жирівці. Художник залишив нам чудові картини села і його людей. Пройшло більше ста років, а я впізнавала Жирівку за творами Осипа Куриласа. Дерев’яна церква св. Архистратига Михаїла 1770 р. вражає. Насамперед своїм розташуванням на горбочку лівого берега Зубри, відкрита панорама, тому храм проглядається здалеку, а ще надзвичайно красивий в архітектурному відношенні, доглянутий, чудовий іконостас, ніде не бачила подібний, багато людей в храмі, мені було дуже приємно, коли до мене привіталися діти. Виявляється, вони були на екскурсії в музеях Щирця. Особливе Дякую отцю Юрію за екскурсію храмом, цікаву розповідь про будівництво нової церкви.

Запрошую мешканців Жирівки в музей Осипа Куриласа в Щирці, це наша спільна історія.

Директор «Музею пам’яті жертв сталінських репресій»  Стефанія Деревацька