Як діяти пад час урагану, буревію, смерчі
УРАГАН - це атмосферний вихор великих розмірів зі швидкістю вітру до 120 км/г, а в приземному шарі - до 200 км/г.
БУРЯ - тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю більше 20 м/с, спостерігається звичайно при проходженні циклону і супроводжується сильним хвилюванням на морі та руйнуваннями на суші.
СМЕРЧ - атмосферний вихор, що виникає в грозовій хмарі і поширюється вниз, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота діаметром в десятки і сотні метров. Існує недовго, переміщаючись разом з хмарою.
Небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруд, повітряних ліній електропередачі та зв'язку, наземних трубопроводів, а також ураженні людей уламками зруйнованих споруд, осколками скла, що летять з великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути і отримати травми в разі повного руйнування будівель. При сніжних і пилових бурях небезпечні снігові замети і скупчення пилу («чорні бурі») на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.
Основними ознаками виникнення ураганів, буревіїв і смерчів є: посилення швидкості вітру і різке падіння атмосферного тиску; зливові дощі і штормове наганяння води; бурхливе випадання снігу та грунтового пилу.
Якщо Ви проживаєте в районі, схильному впливу ураганів, буревіїв і смерчів, ознайомтесь із:
сигналами оповіщення про наближення даного стихійного лиха;
способами захисту людей і підвищення стійкості будівель (споруд) до дії ураганного вітру і штормового нагону води;
правилами поведінки людей при настанні ураганів, снігових і піщаних буревіїв, смерчів;
способами і засобами ліквідації наслідків ураганів, смерчів, штормового нагону води, сніжних і піщаних бур, а також прийомами надання допомоги постраждалим, які опинилися в завалах зруйнованих будівель та споруд;
місцями укриття в найближчих підвалах, притулках або найбільш міцних і стійких будівлях членів вашої сім'ї, родичів і сусідів;
шляхами виходу і районами розміщення при організованій евакуації із зон підвищеної небезпеки;
адресами і телефонами органів ЦЗ населення, адміністрації Вашого населеного пункту.
Після отримання сигналу про штормове попередження приступайте до:
зміцнення даху, пічних і вентиляційних труб;
закладення вікон в горищних приміщеннях (ставнями, щитами з дощок або фанери);
звільнення балконів і території двору від пожежонебезпечних предметів;
збору запасів продуктів і води на 2-3 доби на випадок евакуації в безпечний район, а також автономних джерел освітлення (ліхтарів, гасових ламп, свічок);
переходьте з легких будівель у більш міцні будівлі або в захисні споруди цивільної оборони.
Якщо ураган (буря, смерч) застав Вас в будівлі, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, в коридорі, у вбудованих шафах, у ванних кімнатах, туалеті, коморах, в міцних шафах, під столами. Загасіть вогонь у печах, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах.
У темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки; включіть радіоприймач для отримання інформації від органів ЦЗ населення; по можливості, перебуваєте в заглибленому укритті, в сховищах, погрібах і т.п. Якщо ураган, буря чи смерч застали Вас на вулицях населеного пункту, тримайтеся якомога далі від легких споруд, будівель, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, річок, озер і промислових об'єктів. Для захисту від уламків і осколків скла використовуйте листи фанери, картонні та пластмасові ящики, дошки та інші підручні засоби. Намагайтеся швидше сховатися у підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, наявних в населених пунктах. Не заходьте в пошкоджені будівлі, так як вони можуть зруйнуватися при нових поривах вітру.
При сніговій бурі укривайтеся в будівлях. Якщо Ви опинилися в полі або на сільській дорозі, виходьте на магістральні дороги, які періодично розчищаються і де більша ймовірність надання Вам допомоги.
При пиловий бурі закрийте обличчя марлевою пов'язкою, хусткою, шматком тканини, а очі окулярами. При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно спуститися в укриття, підвал будинку або погріб, чи сховатися під ліжком та іншии міцними меблями. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, в ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом чи гілками дерев. Не залишайтеся в автомобілі, виходьте з нього і укривайтеся, як зазначено вище.