76 років з дня страти учасника УПА

Дата: 30.12.2020 08:58

30 грудня минає 76 років з дня страти учасника УПА, псевдо «Дуб», борця за волю України та нашого земляка Василя Фітя.

У Щирці влаштували показовий процес страти. Військовий трибунал засудив його до повішання.

Ось що згадує його рідний брат Богдан, також учасник УПА: „Василь народився 12 травня 1925 року у с. Попеляни тодішнього Щирецького району. У 7 років пішов до школи, закінчив чотири класи і почав трудитися на батьківському полі. Батько служив в УГА (був капітаном), входив до ОУН.

Мати гарно співала, привила своїм дітям любов до рідної пісні. Після смерті батька, членом ОУН став батьків брат Іван (1921 р.н.). Його псевдо – „Гонта”. В жовтні 1940 року начальник щирецького НКВД Кащєєв убив Івана між селами Добряни і Попеляни. Життя стрийка Івана стало прикладом для молодого, залюбленого у свою землю Василя. Він у 1942 році стає вояком УПА, його псевдо – „Дуб”. Василь став служити у службі безпеки. Після жнив 1944 року у село прийшли радянські війська. Повсюди стали вишукувати вояків УПА.

Якось Василь прийшов додому о 4 годині ранку. Його бачив сусід. Зброю сховав у соломі, бо у хаті – маленька сестричка Оля. Вона могла комусь розповісти, що бачила у брата зброю. Люди згадують, що невдовзі, сусід, який бачив Василя, пішов у Щирець о 6 годині ранку, нібито рвати зуб. На обід хата була оточена енкаведистами. Брата забрали, відвезли у щирецьку тюрму. Слідчий Богданов вів справу хлопця. Його били, катували, щоб видав тих, хто був у підпіллі. 26 грудня військовий трибунал у Львові засудив його до страти через повішання. 30 грудня 1944 року вирок виконали. У центрі міста зібрали 350 чоловік, вивели дітей зі школи. На шиї юнака висіла табличка, на ній було написано „Бандит”.

Живі, поки пам'ятаємо!

Слава Україні!!! Героям слава!!!

Головний спеціаліст -  О. Морський