Кабінет біології у сучасній українській школі
Біологічний кабінет в школі — це навчальний клас, де учні вивчають закони природи та взаємозв’язок людини з нею. Однак без належного обладнання та оснащення, що становлять матеріальну базу кабінету, неможливо використовувати ті нові форми і методи навчання, які, згідно з концепцією «Нової української школи» і реформи освіти в Україні, впроваджуються в практику, а також виконувати в повному обсязі лабораторні та практичні роботи, передбачені типовою програмою навчання.
Дитячі психологи приходять до висновку, що розумова праця школярів при вивченні біології дещо схожа з науковою та творчою діяльністю науковців. Адже виконуючи лабораторні та практичні завдання, школярі переосмислюють освоєні знання й самостійно визначають окремі закономірності та додаткові факти. Тому вислів: «Що чую — можу забути, що бачу — запам’ятовую, що роблю — розумію», - є основою роботи на уроках біології.
Міністерство освіти і науки України затвердило Типовий перелік засобів навчання та обладнання навчального і загального призначення для кабінетів природничо-математичних предметів загальноосвітніх навчальних закладів (наказ від 22.06.2016 № 704). Типовий перелік затверджено, щоб забезпечити єдині підходи і вимоги до рівня надання освітніх послуг природничо-математичного напряму та рівні умови здобуття освіти для всіх учнів, визначити загальні та спеціальні вимоги до матеріально-технічного обладнання кабінетів природничо-математичних предметів.
Відповідно до розпорядження Львівської ОДА у 2019 році було виділено додаткову субвенцію місцевим бюджетам області у розмірі близько 15 млн. грн. Критерієм розподілу субвенції були досягнення учня у ІІІ - ІV етапах Всеукраїнських учнівських олімпіадах у 2018/2019 н. р. Отож, 22 школи Львівщини отримали субвенцію на обладнання кабінетів природничо-математичного спрямування. Серед них і Щирецька ЗОШ №2 І – ІІІ ст. Щирецької ОТГ.
За високі досягнення учня 11 класу Кузіва Богдана у ІІІ – ІУ етапах Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, за призові місця учнів школи у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах, учителю біології Щирецької ЗОШ №2 І – ІІІ ст. Даць О.С., було виділено кошти в сумі 800 тис. гривень. Також на засадах співфінансування виділено з місцевого бюджету Щирецької селищної ради ще 80 тис. на матеріально – технічне обладнання кабінетів природничого - математичного циклу. За отримані кошти було придбано 3 інтерактивних комплекси, багатофункціональні пристрої, шафи, акустичну систему, комп’ютери, цифровий вимірювальний комплекс ІТ + лабораторію, комплект для дослідження стану навколишнього середовища "Еко-знайка", мікроскопи, лупи, мікропрепарати, стенди, моделі органів живих організмів, моделі – аплікації, гербарії, скелет людини, шкільні лабораторні набори, телескоп та ін.
Оснащення шкіл необхідним шкільним обладнанням - дуже важлива складова якісного та успішного педагогічного процесу. Адже в сучасній школі учні отримують не тільки знання, а й займаються дослідницькими та науково – практичними роботами.
Терещук А.В, начальник відділу освіти Щирецької селищної ради