Методичне об’єднання вчителів фізики Щирецької ОТГ

Дата: 04.12.2018 10:16

Фізика – одна з найцікавіших природничих наук, у якій яскраво виявляється діяльність людського розуму.

30 листопада відбулося виїзне засідання методичного об’єднання вчителів фізики Щирецької ОТГ. Вчителі фізики Щирецької ЗОШ №2 І-ІІІ ст. -  Соколова В.І., Перервіна О.М., Войцеховська-Штаблава А.М., Щирецької ЗОШ №1 І-ІІІ ст. ім. Героя України Богдана Ільківа – Романів Г.Р. та Дмитрівської ЗОШ І-ІІ ст – Макух З.С. разом з учнями 8-А, 8-Б, 10-А та 11 класів Щирецької ЗОШ №2 І-ІІІ ст відбули захоплюючу подорож на фізичний факультет Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Фізичний факультет створено 1953 року після поділу фізико-математичного факультету університету. Сьогодні на факультеті є шість кафедр: теоретичної фізики, експериментальної фізики, фізики металів, фізики твердого тіла, загальної фізики та астрофізики. Нашим провідником по факультету люб’язно погодився бути доцент кафедри фізики металів кандидат фіз.-мат. наук Штаблавий І.І.

Свою екскурсію ми розпочали з кафедри фізики металів, а зокрема з лабораторії структурних досліджень рідин. Наукові напрямки лабораторії:

дослідження структури ближнього порядку розплавлених металічних і напівпровідникових сплавів методом рентгенівської дифракції та вимірювання структурно чутливих властивостей (в'язкість, густина, поверхневий натяг, електропровідність); лабораторія обладнана рентгенівськими апаратами, зокрема ДРОН-3М, УРС, рентгенівськими камерами “Вайнсенберг”, КРОП та ін., які дають змогу вивчати атомну структуру кристалічних матеріалів; довгохвильовими рентгеноспектральними апаратами типу ДРС, РКД-1, які дають можливість досліджувати параметри електронно-енергетичного спектру кристалічних та аморфних матеріалів при низьких та середніх температурах.

Про становлення і розвиток фундаментальних оптичних і спектральних досліджень на кафедрі експериментальної фізики нам розповів її завідувач професор Волошиновський А.С.

Рішення про створення факультетської кріогенної лабораторії на базі гелієвої станції Г-8У було прийнято у 1971 році ректором Університету професором Максимовичем М.Г. за поданням деканату (декан: доцент Романюк М.О.) і завідувачів кафедр. Будівництво будинку гелієвої установки завершилося в 1975 році і 14 листопада того ж року була введена в дію гелієва станція Г-8. У грудні 2004 року директором призначено доктора фізико-математичних наук, професора Капустяника Володимира Богдановича, який нас зустрів і привітав у навчальному центрі низькотемпературних досліджень.

Кульмінацією нашої подорожі були вражаючі експерименти з рідким азотом представлені Мандрикою Андрієм Васильовичем, старшим лаборантом навчальної лабораторії ядерного практикуму.

Войцеховська-Штаблава А.М.,

учитель фізики Щирецької ЗОШ №2 І-ІІІ ст.